Niemowlaki na basenie odkrywają wodny świat


Niemowlaki na basenie odkrywają wodny świat
2016-06-29
Świeżo upieczeni rodzice zwracają szczególną uwagę na to, by ich dziecko rozwijało się jak najlepiej i stale poznawało świat. W ogólnym rozwoju oraz integracji z rówieśnikami, nawet w bardzo młodym wieku, pomóc mogą zajęcia na basenie.

Aby prawidłowo przygotować maluszka i jego rodziców do kontaktu z wodą, warto wybrać się na kurs nauki pływania dla niemowląt.

Pływanie niemowląt, czy też pływanie szkrabów to zajęcia, na których rodzice uczą się, jak prawidłowo oswajać dzieci z wodą i spędzać czas na aktywnej zabawie. Spotkania w wodzie zawsze mają formę zabawy, do której umiejętnie wprowadzane są przez instruktora ćwiczenia kształtujące. Pluskanie, chwytanie i rzucanie piłek to spora frajda dla malucha, a dla rodzica możliwość owocnego spędzenia czasu z dzieckiem. - Zajęcia są przeznaczone dla dzieci od trzeciego miesiąca życia. Chodzi o to, aby dziecko samodzielnie trzymało główkę i przyjmujemy, że następuje to ok. trzeciego miesiąca po urodzeniu. Spotkania prowadzone są w formie szkolenia dla rodziców, na którym uczestnicy dowiadują się jak pracować z dzieckiem w wodzie. Później zachęcamy, by rodzice po zajęciach sami korzystali z basenu z dziećmi - informuje Konrad Radziusz z Akademii Aktywnej Mamy, instruktor pływania niemowląt w Parku Wodnym Koszalin. 

OD KIEDY NA BASEN?
Pływanie maluszków jest zorganizowane w taki sposób, by zapewnić jak największy komfort uczestnikom. - W grupie są dzieci od 3 do 12 miesiąca życia. Uczymy przede wszystkim chwytów, by odpowiednio wspierać dziecko w wodzie oraz zabaw z łatwo dostępnymi przyborami. Uczymy też zanurzania dzieci. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu i zorganizowana lekcja trwa 30 minut. Zajęcia na basenie pozytywnie wpływają na rozwój psychofizyczny dzieci. W wodzie mamy możliwość wspomagania dziecka i ćwiczenia z nim w sposób, który nie jest możliwy na lądzie. Korzystając z właściwości wody, która stawia opór, możemy pracować z dzieckiem na brzuchu i na plecach. Dzięki wizytom na basenie dzieci szybciej się uodparniają i wzmacniają. Szybciej przechodzą też poszczególne etapy rozwoju, jak raczkowanie, siadanie i chodzenie. Maluszki po zajęciach są też bardziej otwarte na otoczenie. Integracja z rówieśnikami przekłada się na odpowiednie relacje międzyludzkie. Dzieci reagują uśmiechem, lubią kontakt ze sobą i z wodą - zapewnia Konrad Radziusz. 

Przeczytaj również:


PŁYWANIE A PRAWIDŁOWY ROZWÓJ
Co dają dziecku ćwiczenia na basenie? Przede wszystkim poprawiają zwinność i koordynację ruchową malucha, a także kształtują jego pewność siebie. Wspomagane pływanie dobrze wpływa na stawy i wzmacnia układ krwionośny. Ruch w wodzie to również dobra profilaktyka skrzywień kręgosłupa oraz rehabilitacja przy różnego rodzaju wadach. Pływanie niemowląt wzmacnia także układ oddechowy i pomaga w prawidłowym rozwoju mięśni. Przed zajęciami rodzic musi przedstawić oświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do udziału w spotkaniach na basenie. Jeżeli dziecko ma zgodę lekarza na udział w zajęciach, jedynym wskazaniem do pozostania w domu są infekcje, gorączka i okres po szczepieniu. Istotne są także alergie, szczególnie uczulenie na chlor, jednak należy podkreślić, że woda w Parku Wodnym Koszalin poddawana jest specjalnej filtracji i uzdatnianiu. Pozwala to na ograniczenie do minimum obecności substancji dezynfekujących. 

Jestem bardzo zadowolona, bo zajęcia przyniosły dużo pozytywnych efektów. Dziecko jest bardziej otwarte na kontakt z wodą i nie boi się, jak wcześniej bywało. Mogę się wypowiadać w samych superlatywach. Zajęcia z instruktorem są bardzo cenne, bo z własnego doświadczenia wiem, że wiele rzeczy zrobiłabym nie tak jak trzeba. Mimo tego, że ma się instynkt macierzyński i chce się dla dziecka jak najlepiej, strona techniczna też jest ważna. Pewne rzeczy, np. chwyty wydają nam się oczywiste, a powinny wyglądać zupełnie inaczej. Rodzice bardzo często podchodzą z dystansem, bo przy pierwszym kontakcie z wodą dzieci się krzywią, nawet płaczą - co sugerowałoby, że nie chcą uczestniczyć w tego typu zabawach. Chodzi jednak o to, aby je przyzwyczaić i przemóc. Później okazuje się, że strach miał wielkie oczy, a zabawa na basenie jest najfajniejszą rzeczą na świecie - zapewnia Kinga Kowalska, mama uczestnicząca z dzieckiem w zajęciach pływania niemowlaków w Parku Wodnym Koszalin.
Zajęcia z instruktorem trwają pół godziny i przez cały ten czas dziecko jest aktywizowane, poprzez różne ćwiczenia i używanie kolorowych przyborów. Dla dzieci to duża atrakcja, bo co chwilę dostają inny kształt, cały czas się śmieją, chlapią i to się im bardzo podoba. Między pierwszymi a ostatnimi zajęciami zaobserwowałam kolosalną różnicę w zachowaniu dziecka w wodzie. Początkowy strach zniknął całkowicie. Wartością dodaną jest budowanie więzi dziecka z rodzicem. Podeszliśmy do zajęć jak do zabawy i było świetnie. Z kolejnym dzieckiem też planujemy wybrać się na pływanie niemowlaków - mówi Karolina Kurdziel, mama małego Szymonka, dla którego basen stał się najlepszym miejscem do zabawy.

NA ZAJĘCIA Z DOBRYM HUMOREM
Jak przygotować do zajęć małego pływaka? Należy zaplanować pobyt na pływalni w taki sposób, aby nie spóźnić się na zajęcia. To bardzo istotne biorąc pod uwagę fakt, że małe dzieci zasypiają w samochodzie. Trzeba mieć w zapasie kilka minut, aby spokojnie rozbudzić dziecko. Na pierwszych i drugich zajęciach dzieci różnie reagują na kontakt z wodą. Zdarza się, że płaczą, jednak nie jest to oznaka braku zainteresowania kąpielą. - Niektóre dzieci potrzebują po prostu więcej czasu na aklimatyzację w nowym środowisku. Spokój, opanowanie i cierpliwość rodzica zdecydowanie w tym pomogą. Należy zgłaszać instruktorowi gorszą dyspozycję dziecka w danym dniu, np. spowodowaną niewyspaniem czy ząbkowaniem. Przed zajęciami należy zdjąć zegarek i biżuterię, aby nie zranić malucha. Emocje rodzica również udzielają się dziecku, dlatego warto się wyciszyć i skoncentrować się na pozytywnej relacji z potomkiem. Maluszka dobrze jest nagradzać i chwalić za czynione postępy. To wspaniała motywacja do dalszych ćwiczeń - podsumowuje instruktor Konrad Radziusz.

Zajęcia pływania niemowlaków odbywają się w Parku Wodnym Koszalin we wtorki i czwartki od godz. 15.00. Zapisy i szczegółowe informacje na stronie akademia.koszalin.pl.


* * *

Autor tekstu: SZYMON KAMCZYK / ADVENTURE MEDIAFotografie: Archiwum Akademii Aktywnej Mamy

* * *

Park Wodny Koszalin to najnowocześniejszy aquapark na Pomorzu, który do użytku został oddany 30 lipca 2015 r. Obiekt, wyposażony w szereg atrakcji wodnych, strefę saun, dwie siłownie,  zewnętrzny plac zabaw i część gastronomiczną, mieści się w Koszalinie, przy ul. Rolnej 14. Administratorem obiektu jest Zarząd Obiektów Sportowych Sp. z o.o. W strefie rekreacyjnej Parku Wodnego znajduje się sześć basenów, z których dwa umiejscowione są na zewnątrz, a jeden czynny jest przez cały rok. Park posiada sześć zjeżdżalni, najdłuższa z nich, Anakonda, ma aż 176 m długości. W wewnętrznej strefie rekreacji znajdziemy m. in. baseny: sportowy, do nauki pływania, dla dzieci, a także rwącą rzekę, sztuczną falę i wiele innych atrakcji. W części rekreacyjnej można korzystać z leżanek basenowych, wodospadów rurowych, gejzerów powietrznych, jacuzzi, ściennych masażerów oraz zjeżdżalni wodnych. Strefa saun to szczególne miejsce w aquaparku, bogata różnorodność saun i łaźni spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów.Inwestorem jest Miasto Koszalin. Budowa Parku Wodnego Koszalin dofinansowana została z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Programu Regionalnego Narodowa Strategia Spójności.  


***

KONTAKT:
Park Wodny Koszalinwww.aquapark.koszalin.pl

Kontakt dla mediów:
Aleksandra Dik
aleksandradik@adventure.media.pl 
tel: 604 231 738
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70Nadesłał:

Adventure Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl