Wielkanocne śniadanie dla mamy i dziecka


2018-03-29
O czym warto pamiętać przy świątecznym stole?

Jakie produkty mogą znaleźć się na wielkanocnym talerzu mamy spodziewającej się maleństwa czy karmiącej piersią, a jakie w świątecznej miseczce niemowlęcia i małego dziecka? Wybór potraw na pięknie przystrojonym stole na pewno będzie duży, ale nie wszystko będzie odpowiednie dla delikatnego organizmu dziecka. Poznaj kilka porad, które ułatwią Wam świętowanie na każdym etapie 1000 pierwszych dni życia.

1.       Przyszła mama unikaj dań z surowych jaj czy surowych ryb i uważaj na słodycze!

Odpowiednie żywienie już w trakcie ciąży programuje przyszłe zdrowie dziecka. Dieta ciężarnej powinna być urozmaicona i zbilansowana pod względem wszystkich składników. Domowy majonez na bazie surowych jaj, surowe ryby czy mięso nie będą dobrą propozycją dla przyszłej mamy. Mogą zawierać bakterie niebezpieczne dla delikatnego, rozwijającego się w jej brzuchu organizmu. Nawyki żywieniowe kształtują się już w życiu płodowym, dlatego słodycze i ciasta z mnóstwem dodanego cukru i tłuszczu warto ograniczyć do minimum, owoce i orzechy to zdecydowanie lepszy wybór.

2.       Kobieta karmiąca piersią – świętuj z głową!

Nie ma specjalnej diety dla mamy karmiącej piersią. Może ona jeść właściwie wszystko, o ile oczywiście jest to zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia.  Dla jej własnego zdrowia warto, by zwracała uwagę na odpowiednią jakość posiłków. W Święta powinna też patrzeć na ilość spożywanej żywności, ponieważ Polacy mają zwyczaj świętowania przy suto zastawionych stołach i przejadania się. Mama karmiąca piersią potrzebuje co prawda więcej energii, ale w okresie laktacji chodzi o dodatkowe 500 kcal na dobę[1], a posiłki powinny dostarczać przede wszystkim składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Skład mleka mamy zależy od jej sposobu żywienia, warto więc zadbać o zbilansowaną, różnorodną dietę, także od święta.

3.       Dziecko na etapie rozszerzania diety – co z tym jajkiem?

Schemat żywienia niemowląt, który jest pomocnym narzędziem przy rozszerzaniu diety, można znaleźć na www.1000dni.pl. Jaja mogą pojawić się w diecie niemowlęcia już w 5.-6. miesiącu życia, jednak podstawą rozszerzania diety jest podanie pierwszych warzyw, dopiero po 2 tygodniach można podać inne pokarmy, kontynuując podawanie warzyw[2]. Jeśli dziecko nigdy wcześniej nie otrzymało jajek, nie warto podawać ich w Święta, bo jest to pokarm który u niektórych dzieci wywołuje  alergię pokarmową – nie warto ryzykować problemów w świąteczny czas. Maluchom podajemy dobrej jakości jajka, ugotowane na twardo, w postaci delikatnej jajecznicy przygotowanej na parze albo jako składnik potraw. Dziecko może spróbować żurku, o ile jest przygotowany z naturalnych składników i na bazie warzywnego wywaru! Należy uważać na chrzan, który jest ostry i może podrażniać delikatny brzuszek malucha. Z mięs najlepiej wybierać te pieczone w domu i nie w postaci przetworów mięsnych jak kiełbasa. Żelazną zasadą żywienia niemowląt jest niepodawanie dzieciom soli i cukru, ze względu na długotrwały wpływ na zdrowie dziecka oraz kształtowanie nawyków żywieniowych nie warto robić wyjątku nawet w Święta!

4.       Roczne dziecko – to wciąż nie mały dorosły!

Badania pokazują, że aż 36% niemowląt i już 93% dzieci po 1. roku życia otrzymuje te same posiłki, co reszta rodziny[3]. Organizm dziecka jest jednak szczególnie wrażliwy i nie jest gotowy na posiłki z dorosłego stołu, nawet po pierwszych urodzinach. Przy przygotowaniu świątecznych potraw trzeba uwzględnić specjalne potrzeby żywieniowe dziecka. Warto wybierać posiłki bez dodatku soli i cukru, których jakości i bezpieczeństwa jesteśmy pewni, na przykład te ze wskazaniem wieku na opakowaniu. W okresie wielkanocnym nie decydujmy się na nowalijki, lepiej poczekać na pełnię sezonu (koniec maja), by podać dziecku rzodkiewkę czy szczypiorek. Uwaga na bukszpan i barwinek, które ozdabiają koszyki wielkanocne – są trujące! Lepiej wybrać rzeżuchę, której może spróbować starsze dziecko.

Postawcie na zdrowe i bezpieczne przysmaki oraz nie zapomnijcie o dawce ruchu – zwłaszcza, jeśli podczas Świąt będziemy cieszyć się wiosenną aurą.



[1] Mikulska A., Szajewska H., Horvath A., Rachtan-Janicka J., Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

[2] Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. Pediatria, 2014, 11.3 321-338.

[3] Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Weker H., Socha P., wsp., Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2017.



Nadesłał:

Biuro prasowe
http://www.1000dni.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl