Aktywność fizyczna w ciąży


2020-02-19
Aktywność fizyczna w ciąży to kwestia wzbudzająca wiele dyskusji i komentarzy. W rozmowach na ten temat często ścierają się stanowiska zwolenników trzymania kobiety pod kloszem i odradzania jakiegokolwiek wysiłku z opinią osób uznających, że ciąża to nie choroba.

Aktywność fizyczna w ciąży niesie ze sobą wiele korzyści dla przyszłej mamy. Przede wszystkim poprawia samopoczucie, utrzymuje ją w dobrej kondycji i pomaga lepiej przygotować się do trudów porodu. Uprawianie sportu pozwala również szybciej wrócić do formy po okresie połogu. Ważne jest jednak, aby rodzaj i intensywność ćwiczeń dostosowywać do stanu zdrowia, kondycji i samopoczucia kobiety, a także unikać sportów kontaktowych czy w jakikolwiek inny sposób zagrażających mamie i dziecku. Istotne jest również, aby przed rozpoczęciem aktywności skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, bo istnieje grupa czynników ryzyka, które wykluczają ćwiczenia w stanie błogosławionym. Należą do nich na przykład krwawienia, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa, choroby serca i płuc czy też przodujące łożysko. Szczególnie uważne muszą być również panie, które spodziewają się bliźniaków bądź trojaczków – wyjaśnia ekspert marki Mama i ja.

Przeczytaj również:

I trymestr – ćwicz oddech i dbaj o postawę

Jeżeli lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń i ciężarna ma od niego zielone światło, to może ona być aktywna niemal przez cały okres ciąży. W pierwszych tygodniach zalecane są przede wszystkim spacery, pływanie i delikatne rozciąganie. Ważne jest, aby podczas wysiłku tętno nie przekraczało 140 uderzeń na minutę. Ponadto niewskazane są wszelkie ćwiczenia na mięśnie brzucha. W I trymestrze dobrze jest skupić się na ćwiczeniach oddechowych i korygujących niewłaściwą postawę ciała, a także w szerokim zakresie trenować ręce oraz nogi. Pozwoli to w kolejnych miesiącach uniknąć bólu kręgosłupa i niepotrzebnego przeciążania, wyjaśnia położna, ekspert marki Mama i ja. Dobrym pomysłem na początku ciąży jest skonsultowanie się z profesjonalnym trenerem lub zapisanie się na zajęcia dedykowane przyszłym mamom. Taki specjalista pomoże dobrać ćwiczenia do możliwości kobiety i poinstruuje ją, jak wykonywać je w prawidłowy i bezpieczny sposób. Bardzo ważne podczas ćwiczeń jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Dla kobiet w ciąży zalecana jest niskozmineralizowana, niegazowana woda źródlana, np. Mama i ja.

II trymestr – czas na mięśnie dna miednicy

Większość ciężarnych wspomina II trymestr jako najprzyjemniejszy okres stanu błogosławionego. Zwykle mijają wtedy dokuczliwe nudności i osłabienie, a brzuszek nie jest jeszcze tak duży, jak w ostatnich tygodniach. Jest to idealny czas na urozmaicenie ćwiczeń i rozpoczęcie pracy nad mięśniami dna miednicy, które pełnią niezwykle ważną rolę podczas porodu. Standardowo przyjmuje się, że idealna liczba treningów w II trymestrze ciąży to trzy w tygodniu. Jeżeli jednak przyszła mama czuje się dobrze i lekarz nie zalecił większej ostrożności, to może ona ćwiczyć nawet codziennie. W tym okresie dobrze jest do wcześniejszych ćwiczeń dodać wykroki, krążenia biodrami i przysiady. Świetnym rozwiązaniem są również czynności z dużą piłką gimnastyczną, mówi specjalista marki Mama i ja. W grupie aktywności, których nie powinno się wykonywać w II trymestrze ciąży są natomiast intensywne podskoki, ćwiczenia w pozycji leżącej i angażujące mięśnie brzucha. Lepiej również zrezygnować z jazdy na rowerze czy rolkach po nierównym terenie, a także z uprawiania sportów narażających przyszłą mamę na niedotlenienie, takich jak wspinaczka, czy nurkowanie, dodaje położna Karolina Laskowska.

III trymestr – przygotowanie do wielkiego dnia

Ostatnie miesiące ciąży to czas, kiedy przyszła mama powinna maksymalnie skupić się na przygotowaniach do porodu. Dotyczy to również ćwiczeń i wybierania takich aktywności, które pomogą jej cały proces przejść łatwiej i szybciej. Mowa tutaj przede wszystkim o ćwiczeniach oddechowych, relaksacyjnych i rozluźniających mięśnie. Dobrze jest także włączyć do treningu krążenie nadgarstkami oraz zginanie palców stóp i dłoni, które poprawiają ich ukrwienie i mogą zapobiec tworzeniu się żylaków czy opuchlizny. W III trymestrze ciąży bardzo ważne jest, aby nie wykonywać ćwiczeń w pozycji stojącej ani leżąc na brzuchu czy na wznak. Może to bowiem mieć niebezpieczne konsekwencje zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się w niej dziecka. W ostatnich tygodniach ciąży istotne jest również zwracanie uwagi na swoje samopoczucie i zaniechanie ćwiczeń, jeżeli przyszła mama czuje się osłabiona lub znużona. Czasem lepiej zaufać swojemu organizmowi i przełożyć trening na inny dzień niż ryzykować niepotrzebny stres lub wizytę u lekarza, dodaje ekspert marki Mama i ja.

Umiarkowana aktywność z zachowaniem zdrowego rozsądku jest wskazana przez cały okres ciąży – pozytywnie wpływa zarówno na kobietę, jak i maluszka. Podczas wykonywania ćwiczeń nie można jednak zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Warto mieć zawsze pod ręką butelkę niegazowanej wody źródlanej dostosowanej do potrzeb kobiet w ciąży np. Mama i ja i pilnować, aby systematycznie i na bieżąco uzupełniać płyny.

 

Woda źródlana Mama i ja

Cena:

1,5 L – cena: 2 zł

0,5 L – cena: 1,50 zł

0,33 L – cena: ok.1,2 zł

 



Nadesłał:

flypr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl