Choroby skóry u małych dzieci


2019-07-02
Bardzo wrażliwa skóra niemowlaka jest podatna na zaczerwienienia, otarcia i różne infekcje, dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, aby pielęgnować ją należycie. Nie zawsze jednak nawet najlepsza higiena może uchronić malucha przed schorzeniem.

Najczęstsze choroby skórne

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Potówki

To bardzo częsta dolegliwość skórna u dzieci. Wywołuje ją pot, a ściślej, nieodpowiedni odpływ wody z naskórka. Przyczyną jest najczęściej zbyt ciepłe powietrze w mieszkaniu czy przegrzanie (ubranka, pieluszka), w następstwie czego pot zatrzymuje się pod skórą, nie znajdując ujścia. O tym, że mamy do czynienia z potówką, można się zorientować, obserwując na ciele dziecka krople podobne do rosy. Są to potówki zwykłe i szybko znikają, jeśli zapewni się niemowlakowi odpowiednią temperaturę, założy mu przewiewne ubranko. Czasami zdarza się, że dolegliwość samoistnie nie mija i powstaje stan zapalny, zamieniając się w potówki czerwone, drobne krostki rumieniowe. Zdarza się, że dochodzi do nadkażenia. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa i wdrożenie leczenia różnymi preparatami, np. spraye z dodatkiem antybiotyku. Przy potówce należy pamiętać, aby ciała dziecka nie natłuszczać po kąpieli, bo to będzie jeszcze bardziej hamowało odpływ potu z naskórka.

Ciemieniucha

Ciemieniucha to bardzo nieestetyczne zmiany skórne na głowie malucha martwią niejednego rodzica. To nic innego jak łojotokowe zapalenia skóry objawiające się tłustymi, żółtawymi plamami, zasychającymi w tzw. łuski na główce dziecka, rzadziej w okolicach małżowin usznych czy całego ciała. W przypadku ciemieniuchy najważniejsza jest codzienna higiena, czyli myciem włosów dziecka delikatnym. Przed kąpielą najlepiej natłuścić głowę malucha oliwką, aby następnie wyczesać łuski szczoteczką z bardzo  miękkim włosiem. Skąd się bierze ciemieniucha u niemowlaka? Najprawdopodobniej przyczyna tkwi w hormonach mamy, które po urodzeniu dziecka, jeszcze przez jakiś czas krążą w jego organizmie. Wydzielają zbyt dużą ilość łoju, który łączy się ze złuszczonym naskórkiem na główce niemowlaka. Często też ciemieniucha może być wywołana używaniem nieodpowiednich kosmetyków. Jedne dzieci są bardziej podatne na jej wystąpienie, inne mniej.

Oprócz ciemieniuchy i potówki u maluszków pojawia się też często pieluszkowe zapalenie skóry, trądzik noworodkowy, atopowe zapalenia skóry oraz rumień toksyczny. Konieczne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy na temat tych dolegliwości skórnych, aby w miarę możliwości zapobiegać lub szybciej je eliminować.

 


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl