Jak dbać o higienę jamy ustnej Twojego dziecka?


2013-03-06
Dziecięce zęby wymagają szczególnej ochrony. Nie wystarczy przestrzegać dzieci przed jedzeniem nadmiernej ilości słodyczy. Od najmłodszych lat powinniśmy wyrabiać w nich nawyk dbania o zęby.

Zwłaszcza, że z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego higieny jamy ustnej Polaków[1] wynika, iż polskie 6-latki pod względem występowania próchnicy wyprzedzają nawet rówieśników z Ugandy, Republiki Południowej Afryki czy Bośni i Hercegowiny. Dlatego w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej, eksperci Colgate podpowiadają w jaki sposób przekonać maluchy do regularnego mycia zębów oraz jak rozpoznać pierwsze symptomy próchnicy.

Przeczytaj również:

Dzieci kochają łakocie, w każdej ilości i pod każdą postacią. Zawarty w nich cukier jest jednak wrogiem numer jeden dla ich małych, mlecznych zębów. We wspomnianym raporcie Ministerstwa Zdrowia można znaleźć informację, iż przeciętny polski 6-latek ma ponad 5 zębów zaatakowanych przez próchnicę. Problem ten wynika często z przekazywanych wzorców zachowań związanych z higieną jamy ustnej, uwarunkowań środowiskowych, czy też poziomu społecznej świadomości dotyczącej leczenia zębów. Od wczesnych lat dziecięcych należy więc dbać o profilaktykę jamy ustnej naszych pociech i uczyć je właściwych nawyków higienicznych, w tym prawidłowego szczotkowania zębów, używania nici i płynów do płukania jamy ustnej. Należy też pamiętać o profesjonalnej fluoryzacji oraz o regularnych wizytach u dentysty.

 

Zęby na całe życie

Uświadomienie dzieciom tej istotnej prawdy może być kluczowe dla zdrowia ich zębów – teraz i w przyszłości. Zachowanie zdrowych „mleczaków” ma ogromne znaczenie dla kondycji zębów stałych. Próchnica zębów mlecznych znacznie zwiększa ryzyko tej choroby w zębach stałych.

Proces wymiany uzębienia z mlecznego na stałe odbywa się między 6 a 12 rokiem życia. Należy  pamiętać, że w zależności od wieku dziecka, obowiązują inne wskazówki dotyczące ilości stosowanej pasty i zawartości fluoru w paście do zębów.

WIEK

ZAWARTOŚĆ FLUORU W PAŚCIE

6 miesięcy – 2 lata

500 ppm F lub 1000 ppm F (śladowa ilość pasty)

2-6 lat

1000 ppm F (ziarnko groszku)

6 lat

1450 ppm F ( 1 do 2 cm pasty)

Zalecane jest także nitkowanie zębów mlecznych. Pozwala ono bowiem usunąć płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Powinno być jednak wykonywane pod nadzorem rodziców. Muszą oni uważać, by nie uszkodzić delikatnych dziąseł dziecka. Istotne w przypadku zębów mlecznych jest także ich lakierowanie, czyli fluoryzacja, której regularne stosowanie powoduje redukcję próchnicy w ok. 40%.

Dentysta przyjacielem dziecka

Wielu dorosłych nie może przełamać w sobie lęku przed dentystą. Być może wynika to z faktu, iż w dzieciństwie nie byli z nim oswajani – tzn. rodzice nie zabierali ich do dentysty. Idealnym czasem na pierwszą wizytę u stomatologa są okolice pierwszych urodzin dziecka. Dentysta określi stan jamy ustnej,  zdiagnozuje czy zęby prawidłowo się wyrzynają, udzieli porad dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej oraz diety – adekwatnej dla rosnących zębów dziecka. Generalną zasadą jest ustalenie trzech głównych posiłków i dwóch przekąsek, składających się z produktów mlecznych, owoców i warzyw. Należy przy tym unikać przekąsek posiadających cukier, napojów gazowanych i soków, zawierających kwasy, niekorzystnie wpływające na szkliwo zębów.

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda

To rodzice są dla dzieci pierwszym przykładem i to jak sami dbają o zęby, będzie z dużym prawdopodobieństwem powielane przez ich pociechy. Należy więc od samego początku wpajać dziecku jak istotne jest regularne szczotkowanie zębów i czyszczenie języka. Szczotkowanie powinno się wykonywać co najmniej dwa razy dziennie, rano i przed snem, a w razie potrzeby i możliwości także po posiłkach. Szczotkowanie, co najmniej do 6 roku życia, musi odbywać się pod nadzorem rodziców. To rodzic decyduje o wyborze odpowiedniej pasty do zębów – z zawartością fluoru adekwatną do wieku dziecka oraz odpowiedniej do wieku szczoteczki do zębów.

Lakowanie ułatwia czyszczenie

Kiedy u dziecka pojawią się pierwsze zęby stałe, należy odpowiednio ochronić je przed działaniem bakterii. Warto zabezpieczyć powierzchnie żujące zębów trzonowych, zabierając dziecko na lakowanie w gabinecie dentystycznym. Zabieg ten nie tylko chroni, ale też ułatwia czyszczenie, wypełniając wszelkie naturalne bruzdy występujące na powierzchniach zębów.

Bezpłatna kontrola

W ramach akcji „Pokochaj zdrowy uśmiech”, realizowanej przez Colgate z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, można bezpłatnie sprawdzić stan zębów naszych i naszego dziecka. Wystarczy umówić się na bezpłatną wizytę stomatologiczną w wybranym gabinecie. Pełna lista partnerskich placówek dostępna jest na stronie: www.facebook.com/colgatepolska. Aby skorzystać z programu Colgate należy wydrukować zamieszczony tam kupon, który upoważnia do:

·         Bezpłatnego przeglądu

·         Bezpłatnej fluoryzacji

·         30% rabatu na profesjonalne czyszczenie zębów w gabinetach partnerskich Colgate.

Więcej informacji na temat akcji na stronie: www.facebook.com/colgatepolska



[1] Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2010-2012”: http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/prog_monitorow_jam_17052011.pdf , str. 6.



Nadesłał:

38PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl