Kiedy jest czas na rozszerzanie diety maluszka?


2023-04-26
Dopóki maluszek nie skończy roku, podstawą jego żywienia powinno być mleko. Stopniowe wprowadzanie nowych pokarmów można rozpocząć jednak już w 5 miesiącu życia.

O tym, na czym polega rozszerzanie diety małego dziecka i jak zrobić to w optymalny sposób, mówi Karolina Pityńska-Maga, ekspertka marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej małym dzieciom i kobietom karmiącym.

Przeczytaj również:

Rozszerzanie diety małego dziecka jest naturalnym procesem, polegającym na stopniowym urozmaicaniu codziennego jadłospisu. Dzięki temu otrzymuje ono wartościowe składniki odżywcze i przyswaja nowe wzorce żywienia. Spożywanie zróżnicowanych pokarmów sprzyja też doskonaleniu zdolności sensomotorycznych.

 

Jaki jest dobry czas na rozszerzanie diety?

 

Gotowość maluszka do rozszerzania diety następuje zazwyczaj między 17 a 26 tygodniem życia. Jednak, jeśli jest to możliwe, przez pierwsze pół roku życia warto karmić niemowlę wyłącznie piersią.

 

To, że dziecko jest gotowe do spożywania pokarmów uzupełniających przed ukończeniem 6 miesiąca życia, nie oznacza wcale, że jego dieta koniecznie musi być rozszerzana, wyjaśnia ekspertka. I dodaje: Jeśli mama w okresie ciąży miała prawidłowy poziom żelaza, a niemowlę urodziło się o czasie, z właściwą masą urodzeniową i było karmione wyłącznie piersią, to w jego organizmie powinny znajdować się zapasy żelaza pokrywające zapotrzebowanie przez 6 pierwszych miesięcy życia.

 

Rozszerzanie diety maluszka karmionego piersią

 

U dziecka karmionego piersią ważny jest indywidualny rytm, zgodny z jego potrzebami. Dlatego rozszerzanie diety zazwyczaj odbywa się poprzez okazjonalne wprowadzanie pokarmów uzupełniających, co wzbudza zaciekawienie maluszka.

 

Rozszerzanie diety nie jest równoznaczne z rezygnacją z mleka mamy. Karmienie piersią warto kontynuować tak długo, jak długo potrzebuje tego dziecko.

 

Szczególnie ważne jest karmienie piersią wieczorem i w nocy, ponieważ wtedy mleko mamy ma największą zawartość żelaza. Pamiętajmy też, że mleko mamy w dużej części składa się z wody, dlatego bardzo ważne jest nawadnianie organizmu. Karmiąca mama powinna regularnie sięgać po niegazowaną wodę źródlaną z pewnego źródła, jak na przykład woda Mama i ja, podkreśla Karolina Pityńska-Maga.

 

Mleko modyfikowane, a rozszerzanie diety

 

Przy rozszerzaniu diety u niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym warto co miesiąc jeden posiłek mleczny stopniowo zastępować pokarmami uzupełniającymi. W ten sposób, pod koniec pierwszego roku życia, niemowlę będzie spożywać w ciągu dnia 4 lub 5 posiłków oraz 1 lub 2 zdrowe przekąski.

 

Proces rozszerzania diety powinien przebiegać w sposób komfortowy dla mamy i maluszka. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest karmienie mlekiem niemowlęcia wtedy, gdy tego potrzebuje, a podawanie posiłków stałych wtedy, gdy spożywa je cała rodzina.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Karolina Pityńska-Maga

 

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku położnictwo na Uniwersytecie Rzeszowskim i certyfikowany doradca laktacyjny. Posiada doświadczenie w pracy na sali porodowej oraz jako położna środowiskowa pomaga świeżo upieczonym rodzicom w opiece nad noworodkiem. W 2017 roku uzyskała tytuł specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego. Nieustannie poszerza i aktualizuje wiedzę w tematyce położnictwa i innych dziedzin medycznych, które są związane z kobietą i opieką nad noworodkiem. Posiada podyplomowe studia z dietetyki i planowania żywienia. Ukończyła również szkolenia z prowadzenia aktywnego porodu i pozycji wertykalnych, a także zaburzeń uroginekologicznych i rozejścia mięśnia prostego brzucha.

 

www.upoloznych.pl

 

Woda źródlana Mama i ja

 

Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.

Strona www: https://wodadladziecka.pl/

Cena:

1,5 L – cena: 1,89 zł

0,5 L – cena: 1,49 zł

0,33 L – cena: ok. 1,35 zł



Nadesłał:

Fly_PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl