W górach na nartach, czyli jak polscy uczniowie spędzają zimową przerwę


2019-11-25
Rodzice rzadziej wysyłają dzieci na ferie niż na wakacyjne kolonie. Jak wynika z danych Biura Podróży i Turystyki Almatur zimowy wypoczynek stanowi zaledwie 7% letnich wyjazdów.

Rodzice rzadziej wysyłają dzieci na ferie niż na wakacyjne kolonie. Jak wynika z danych Biura Podróży i Turystyki Almatur zimowy wypoczynek stanowi zaledwie 7% letnich wyjazdów. 77% nastolatków wybiera polskie góry, a mniej niż 25% regeneruje siły za granicą. - Nadal nie doceniamy wagi tej międzysemestralnej przerwy – mówią organizatorzy turystyki.

Przeczytaj również:

Wielu uczniów nadal spędza ferie w domu. Jak pokazują statystyki firmy Almatur, która od kilkudziesięciu lat organizuje wypoczynek dla młodzieży, to wciąż okres mniej intensywny pod względem turystyki niż lato. Dzieje się tak, m.in. z powodu krótkiego czasu, jaki dzieli zimową przerwę od świąt, które wiążą się z wydatkami, ale też wspólnymi rodzinnymi wyjazdami. Rodzice zakładają, że taka familijna wyprawa to wystarczający sposób, aby młody człowiek naładował baterie na kolejne miesiące nauki. To efekt niedoceniania znaczenia przerwy między semestrami oraz samodzielnego wypoczynku nastolatków.

- Ferie zimowe to idealna pora, aby trochę odpocząć i naładować baterie przed kolejnym semestrem nauki. To także dobry moment na wyjazd, zmianę otoczenia, odkrywanie nowych miejsc i rozwijanie pasji młodych ludzi. Przede wszystkim to okazja, aby nauczyć się samodzielności i sprawdzić w zupełnie nowych rolach wśród rówieśników. Tym samym to niezwykle cenna praktyczna lekcja z życia społecznego – mówi Mirosław Sikorski, prezes zarządu Almatur.

Białka Tatrzańska dalej na topie

Zimowe wakacje to ulubiony czas w roku miłośników narciarstwa i snowboardu. Choć w sezonie zimowym polskie kurorty mogą być lekko zatłoczone, to zapierające dech w piersiach widoki, wciąż dzika i nieokiełznana przyroda, pyszne regionalne jedzenie i coraz lepiej przygotowane trasy narciarskie, potrafią wiele wynagrodzić. - W ostatnim roku szkolnym numerem jeden na liście wyjazdów nastolatków było południe Polski. Młodzież najchętniej spędzała czas w Białce Tatrzańskiej. Na kolejnych miejscach uplasował się Poronin i Szczyrk. Ten trend na pewno utrzyma się również w trakcie najbliższych ferii– tłumaczy Mirosław Sikorski.  


Obok białego szaleństwa i wyjazdów nastawionych na zimowe aktywności, na popularności zyskują także inne formy wypoczynku. - W poprzednich sezonach na topie były obozy artystyczne, aktorskie i taneczne. One na pewno nie wyjdą z mody, ale ostatnio sercami młodych ludzi zawładnęły archery games gra z wykorzystaniem bezpiecznych strzał, zakończonych miękkim, piankowym grotem. Liczne grono fanów mają zimowe obozy przetrwania, m.in. paintball oraz obozy detektywistyczne dodaje Mirosław Sikorski.

Ferie zagraniczne wciąż dla niewielu

Zima to czas, w którym mimo dłuższej przerwy w szkole, z wyjazdów zagranicznych korzysta najmniej osób. Zaledwie 25% uczniów odpoczywa w tym czasie poza granicami Polski. Znaczna większość wybiera odpoczynek w słowackim Chopoku. Na kolejnych miejscach znalazły się takie kierunki jak Włochy czy Austria. - Bez wątpienia magnesem przyciągającym nastolatków do naszych południowych sąsiadów są znakomite tereny do jazdy na nartach i snowboardzie. Dla rodziców jest to także ważny argument, jednak patrzą oni również na bliską odległość. Z Krakowa do największego ośrodka sportów zimowych na Słowacji jedzie się około 3 godzin. Jest to bardzo dobra alternatywa dla osób, które nie lubią długich podróży autokarem, lub boją się latać – mówi Mirosław Sikorski.

Terminy ferii zimowych

W roku szkolnym 2019/2020 cały okres ferii będzie trwał od 13 stycznia do 23 lutego. Oczywiście podobnie jak w latach ubiegłych, polskie województwa podzielone są na cztery grupy. Każda z nich odpoczywa w innym terminie. Od 13 do 26 stycznia wolne będą mieli uczniowie z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. 20 stycznia zimowy wypoczynek od nauki rozpoczną uczniowie z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 27 stycznia do 9 lutego zajęcia szkolne nie odbywają się w województwie kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Ostatnia grupa to uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, którzy będą wypoczywali od 10-23 lutego.

Więcej o firmie Almatur:

Almatur to najdłużej działające Biuro Podróży w Polsce, które już od 1956 roku buduje swoją pozycję w branży turystycznej. Przez ten czas, turyści mieli okazję przejechać razem z biurem świat wzdłuż i wszerz, począwszy
od Polski, poprzez kraje ościenne aż po antypody. Od wielu lat Almatur jest niekwestionowanym liderem w branży w organizacji obozów młodzieżowych.

Swoją przygodę z turystyką Almatur rozpoczął jako biuro wyspecjalizowane w organizacji wycieczek dla środowiska akademickiego. Dziś oferuje swoim Klientom wiele propozycji wyjazdów w najpiękniejsze zakątki świata. Firma stale się rozwija i co roku wysyła ponad 30 000 osób na wyjazdy zarówno w kraju, jak i za granicą.  

Almatur posiada 18 własnych biur sprzedaży w największych miastach akademickich oraz współpracuje z siecią blisko 1000 agentów na terenie całego kraju. Firma należy do największych organizacji międzynarodowych działających w branży turystycznej: World Youth Student & Educational Travel Confederation, ISIC Association, jest także członkiem Polskiej Izby Turystyki oraz agentem IATA. Więcej informacji znajduje się
na stronie: www.almatur.pl



Nadesłał:

ALMATUR
http://www.almatur.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl